Выстава «Паўтара стагоддзя Магілёва музейнага»

Магілёўскі абласны краязнаўчы музей ім. Е.Р. Раманава, як найстарэйшая ўстанова культуры Магілёўскага края, мае сваю 150-гадовую гісторыю, карпатліва ўзноўленую некалькімі пакаленнямі музейных супрацоўнікаў. Яна ўтрымлівае мноства забытых падзей і малавядомых фактаў. Найважнейшай задачай дадзенага выставачнага праекта з`яўляецца не проста пераказ гісторыі музея, а неабходнасць звязаць разам ў прасторы экспазіцыйнай плошчы музейны прадмет, людзей, чыё жыццё звязана з музеем на розных этапах яго існавання, паказаць ролю і значэнне музея ў культурным жыцці нашага рэгіёну на сучасным этапе. Наведвальнік пазнаёміцца ​​з гісторыяй станаўлення і развіцця музейнай справы пачынаючы з 1867 году па 1941 г. Выстава раскажа пра трагічныя старонкі ў гісторыі музея – страту ў ліпені 1941 г. усіх музейных калекцый, якія збіраліся і захоўваліся з пачатку заснавання музея. Новая эпоха – адраджэнне і развіццё музея ў перыяд 1949-2010-х гг. – прадстаўлена паказам музейных калекцый – сапраўдных гісторыка-культурных і мастацкіх помнікаў, згрупаваных у экспазіцыйныя комплексы. Наведвальнікі могуць убачыць першы музейны прадмет, які паступіў ў 1949 г .; першыя паступлення і мемарыяльныя прадметы калекцый «Ваенная гісторыя» і «Зброя»; найбольш цікавыя артэфакты калекцыі «Археалогія»; манетны, грашова-рэчавай скарбы і скарб папяровых грашовых знакаў, знойдзеныя на тэрыторыі Магілёўскай вобласці і г. Магілёва; самую яркую старонку «ручніковай гісторыі» Магілёўскага Падняпроўя; знакавыя прадметы інтэр`еру, адзення і аксесуараў 1960-х гг .; старадрукаваныя славянскія (кірылічныя) і рускамоўныя выданні XVII-XIX стст., прыжыццёвыя выданні А.С. Пушкіна, М.В. Ламаносава, Уладзіслава Сыракомлі, кнігі з асабістай бібліятэкі О.Ю. Шмідта ...
   Пазнаёміцца ​​з выставай і ўбачыць музейныя калекцыі наведвальнік зможа з 6 снежня 2017 г. па 4 сакавіка 2018 г.